CFR Cluj s-a calificat în primăvara europeană

CFR Cluj a câștigat cu 2-0 meciul contra celor de la Celtic și s-a calificat în primăvara Europa League de pe locul secund al grupei. Jocul celor de la CFR, precum și scorul obținut în final, a fost apreciat de mijlocașul Ciprian Deac drept „un miracol”, acesta fiind jucătorul care a oferit pasele de gol pentru Djokovic și Burcă, iar CFR a înregistrat o victorie însemnată în meciul cu Celtic Glasgow.

Astfel, CFR Cluj a terminat cu un succes remarcabil grupele Europa League și s-a calificat în primăvara europeană. Echipa lui Dan Petrescu a reușit să învingă, pe teren propriu, campioana Scoției, Celtic Glasgow, cu scorul de 2-0.

Golurile victoriei au fost marcate de Adrian Burcă, în minutul 49, și Damjan Djokovic, în minutul 70.

Cu această victorie, CFR Cluj s-a clasat pe locul secund în Grupa E, cu 12 puncte, după Celtic Glasgow, 13 puncte.

Săptămâna viitoare va avea loc tragerea la sorți pentru șaisprezecimile Europa League, meciuri care se vor disputa în luna februarie 2020.

sursa foto: gsp.ro