La sediul Ligii Profesioniste de Fotbal (LPF) a avut loc, marţi la prânz, tragerea la sorţi pentru noul sezon al Ligii I, care va debuta la finalul săptămânii viitoare.
Potrivit ţintarului stabilit de LPF cu ajutorul tabelei Berger, CFR Cluj va disputa primul meci pe teren propriu, cu Concordia Chiajna, următorul adversar din Gruia al ardelenilor fiind Dinamo Bucureşti. După o deplasare la Târgu Jiu, feroviarii vor primi din nou vizita unei echipe tari a Ligii I, în etapa a cincea Astra Giurgiu urmând să vină la Cluj, conform CJSport.ro.
Mai jos puteţi vedea programul complet al turului Ligii I, precum şi datele de desfăşurare ale meciurilor.
Etapa 1 – 22 iulie 2016
Pandurii – CSU Craiova
Astra – Dinamo
Rapid (ACS Poli) – FC Botoşani
CFR Cluj – Concordia Chiajna
FC Voluntari – Viitorul
Steaua – CSMS Iaşi
Gaz Metan – ASA Tg. Mureş
Etapa 2 – 29 iulie 2016
CSU Craiova – ASA Tg. Mureş
CSMS Iasi – Gaz Metan
Viitorul – Steaua
Concordia Chiajna – FC Voluntari
FC Botoşani – CFR Cluj
Dinamo – Rapid (ACS Poli)
Pandurii – Astra
Etapa 3 – 5 august 2016
Astra – CSU Craiova
Rapid (ACS Poli) – Pandurii
CFR Cluj – Dinamo
FC Voluntari – FC Botoşani
Steaua – Chiajna
Gaz Metan – Viitorul
ASA Tg. Mureş – CSMS Iaşi
Etapa 4 – 12 august 2016
CSU Craiova – CSMS Iaşi
Viitorul – ASA Tg. Mureş
Chiajna – Gaz Metan
FC Botoşani – Steaua
Dinamo – FC Voluntari
Pandurii – CFR Cluj
Astra – Rapid (ACS Poli)
Etapa 5 – 19 august 2016
Rapid (ACS Poli) – CSU Craiova
CFR Cluj – Astra
FC Voluntari – Pandurii
Steaua – Dinamo
Gaz Metan – FC Botoşani
ASA Tg. Mureş – Chiajna
CSMS Iaşi – Viitorul
Etapa 6 – 26 august 2016
CSU Craiova – Viitorul
Chiajna – CSMS Iaşi
FC Botoşani – ASA Tg. Mureş
Dinamo – Gaz Metan
Pandurii – Steaua
Astra – FC Voluntari
Rapid (ACS Poli) – CFR Cluj
Etapa 7 – 9 septembrie 2016
CFR Cluj – CSU Craiova
FC Voluntari – Rapid (ACS Poli)
Steaua – Astra
Gaz Metan – Pandurii
ASA Tg. Mureş – Dinamo
CSMS Iaşi – FC Botoşani
Viitorul – Chiajna
Etapa 8 – 16 septembrie 2016
CSU Craiova – Chiajna
FC Botoşani – Viitorul
Dinamo – CSMS Iaşi
Pandurii – ASA Tg. Mureş
Astra – Gaz Metan
Rapid (ACS Poli) – Steaua
CFR Cluj – FC Voluntari
Etapa 9 – 20 septembrie 2016
FC Voluntari – CSU Craiova
Steaua – CFR Cluj
Gaz Metan – Rapid (ACS Poli)
ASA Tg. Mureş – Astra
CSMS Iaşi – Pandurii
Viitorul – Dinamo
Chiajna – FC Botoşani
Etapa 10 – 23 septembrie 2016
CSU Craiova – FC Botoşani
Dinamo – Chiajna
Pandurii – Viitorul
Astra – CSMS Iaşi
Rapid (ACS Poli) – ASA Tg. Mureş
CFR Cluj – Gaz Metan
FC Voluntari – Steaua
Etapa 11 – 30 septembrie 2016
Steaua – CSU Craiova
Gaz Metan – FC Voluntari
ASA Tg. Mureş – CFR Cluj
CSMS Iaşi – Rapid (ACS Poli)
Viitorul – Astra
Chiajna – Pandurii
FC Botoşani – Dinamo
Etapa 12 – 14 octombrie 2016
CSU Craiova – Dinamo
Pandurii – FC Botoşani
Astra – Chiajna
Rapid (ACS Poli) – Viitorul
CFR Cluj – CSMS Iaşi
FC Voluntari – ASA Tg. Mureş
Steaua – Gaz Metan
Etapa 13 – 21 octombrie 2016
Gaz Metan – CSU Craiova
ASA Tg. Mureş – Steaua
CSMS Iaşi – FC Voluntari
Viitorul – CFR Cluj
Chiajna – Rapid (ACS Poli)
FC Botoşani – Astra
Dinamo – Pandurii