In vizor

Beat și fără permis, un clujean a fugit de poliție deși avea șapte copii în mașină

În data de 13 ianuarie a.c., în jurul orei 00.50, polițiștii din cadrul Secției 8 Poliție Rurală Huedin au fost sesizați cu privire la faptul că un bărbat, de 36 de ani, s-ar fi urcat la volanul unui autoturism după ce ar fi consumat băuturi alcoolice.

Polițiștii au efectuat semnal regulamentar de oprire autoturismului, pe DN1R, în localitatea Călățele, însă conducătorul auto nu a oprit la somațiile adresate de polițiști, fiind necesară urmărirea acestuia.

Polițiștii au reușit oprirea autoturismului în localitatea Călata, unde conducătorul auto ar fi încercat să își schimbe locul la volan cu o femeie, în vârstă de 34 de ani, care s-ar fi aflat în autovehicul. În autoturism se mai aflau 7 minori, cu vârste cuprinse între 8 luni și 14 ani.

În urma verificărilor efectuate de către polițiști, s-a constatat faptul că bărbatul nu deține permis de conducere pentru nicio categorie de vehicule, acesta având permisul de conducere anulat, pentru săvârșirea altor infracțiuni rutiere.

Acesta a fost testat cu aparatul etilometru, rezultatul indicând o valoare de 0,89 mg/l alcool pur în aerul expirat. Bărbatul a fost condus la o unitate spitalicească, în vederea prelevării mostrelor biologice.

În baza probatoriului administrat, față de acesta a fost dispusă măsura reținerii pentru 24 de ore, fiind depus într-un Centru de Reținere și Arestare Preventivă.