
Polițiștii clujeni au reținut un bărbat care a fost surpins în timp ce se masturba în plină zi în Parcul Central.
Bărbatul, cercetat pentru infracțiuni de ultraj contra bunelor moravuri, a fost reținut pentru 24 de ore, miercuri, 26 martie, după ce, în jurul orei 17:00, a fost surprins săvârșind acte sexuale explicite în Parcul Central din Cluj-Napoca. Incidentul a fost semnalat miercuri poliției locale de către o femeie aflată în parc împreună cu copilul său.
Conform anchetatorilor clujeni, același individ a fost surprins în ipostaze similare și pe 24 august 2024, în jurul orei 23:40, în același parc.
Joi, 27 martie 2025, Parchetul de pe lângă Judecătoria Cluj-Napoca a transmis că bărbatul a fost plasat sub control judiciar, pentru o perioadă de 60 de zile.
„Procurorul de caz din cadrul Parchetului de pe lângă Judecătoria Cluj-Napoca a dispus în data de 27.03.2025, luarea măsurii controlului judiciar pe o durată de 60 de zile față de o persoană cercetată sub aspectul săvârșirii a două infracțiuni de ultraj contra bunelor moravuri, faptă prev. și ped.de art. 375 C.pen. cu aplicare art. 38 alin. (1) C.pen. Totodată, se impune a fi menţionat faptul că în data de 26.03.2025 faţă de inculpat a fost luată măsura reţinerii pe o durată de 24 de ore de către organele de cercetare penală”, a transmis purtătorul de cuvânt din cadrul Parchetului de pe lângă Judecătoria Cluj-Napoca.