In vizor

Poliţia Română scoate la concurs aproape 2.400 de posturi

Poliţia Română scoate la concurs aproape 2.400 de posturi. În perioada 3 –7 octombrie, persoanele care doresc să devină polițiști se pot înscrie pe posturile scoase la concurs de Poliția Română.

Dintre cele 2.397 posturi, 2.303 sunt pentru încadrare directă de agenți în structurile de ordine publică, poliție rutieră, poliție transporturi și conductori câini.

Celelalte 94 sunt pentru reîncadrarea ofițerilor și agenților de poliție, care au avut calitatea de poliţişti și pot fi reîncadrați, în conformitate cu prevederile art. 9, alin.21 din Legea nr.360/2002 privind Statutul Poliţistului cu modificările şi completările ulterioare şi care au studii corespunzătoare cerinţelor postului, respectiv îndeplinesc condiţiile legale.

Detalii privind condițiile de înscriere, documentația necesară, probele de concurs, tematica și bibliografia pot fi consultate pe paginile web oficiale ale structurilor teritoriale de poliţie.

La nivelul Inspectoratului de Poliţie Judeţean Cluj au fost scoase la concurs 58 de funcții vacante – 56 prevăzute la structuri de ordine publică din mediul urban și la posturi de poliţie comunale, care urmează a fi ocupate prin angajare din sursă externă, respectiv o funcţie de ofițer și una de agent de poliție pentru reîncadrare.

Înscrierea candidaţilor se va face pe bază de cerere scrisă, depusă până la data de 07.10.2016, între orele 09.30-14.30, la punctul de relații cu publicul pentru recrutarea candidaților de la sediul Poliției municipiului Cluj-Napoca (str. Decebal, nr. 26, județul Cluj, tel. 0264-505111). Ulterior datei de 07.10.2016 nu mai este permisă depunerea de documente, cu excepţia fişei medicale-tip de încadrare în MAI.

Cei care doresc să se înscrie pe cele 2303 posturi de agent de poliție scoase la concurs de Poliția Română, trebuie să știe că:

– Există doar limită minima de vârstă – 18 ani;
– Înălțimea minima a candidaților este 1,65 m pentru femei și 1,70 m pentru bărbați;
– Nu este nevoie de cazier judiciar;
– Nu este nevoie de copii legalizate ale actelor de studiu și cele de identitate, candidatul fiind obligat sa le prezinte pe cele originale;
– Proba fizică nu mai este luată în calcul la media finală, fiind doar criteriu dedepartajare la nota testului scris;
– Fișa medicală a cărei valabilitate nu a depășit 12 luni va putea fi valorificată prin efectuarea unui set de analize mai restrâns.

 

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *