In vizor

După apelul public făcut de mama băiatului bătut în noaptea de Revelion, polițiștii clujeni l-au reținut pe agresor

Un medic clujean, mama unui băiat de 16 ani care a fost bătut în timp ce aștepta un taxi în noaptea de Revelion și-a manifestat public nemulțumirea pentru faptul că agresorul se află încă în libertate, deși fusese idenficat. La puțin timp după mesajul mamei, IPJ Cluj a transmis că agresorul de 15 ani a fost reținut.

„La data de 3 ianuarie a.c., polițiștii din cadrul Poliției Municipiului Cluj-Napoca – Biroul de Investigații Criminale, sub coordonarea procurorului de caz din cadrul Parchetului de pe lângă Judecătoria Cluj-Napoca, au dispus reținerea, pentru 24 de ore, a unui minor de 16 ani, bănuit de săvârșirea infracțiunii de lovirea sau alte violențe.

În fapt, la data de 1 ianuarie a.c., în jurul orei 04:40, în timp ce se afla pe raza municipiului Cluj-Napoca, minorul ar fi agresat fizic un alt minor, de 15 ani, aplicându-i două lovituri cu pumnul în zona feței, fără un motiv aparent. În urma agresiunii, persoana vătămată a suferit leziuni traumatice, fiind transportat la o unitate medicală pentru îngrijiri de specialitate.

În urma activităților investigativ-operative desfășurate și a administrării probatoriului, polițiștii de investigații criminale au identificat persoana bănuită de comiterea faptei.

La data de 3 ianuarie a.c., minorul a fost depistat de polițiștii din cadrul Secției 6 Poliție Rurală Florești și condus la sediul Poliției Municipiului Cluj-Napoca, unde a fost dispusă măsura reținerii pentru 24 de ore, acesta fiind depus într-un Centru de Reținere și Arestare Preventivă, urmând a fi prezentat magistraților în vederea dispunerii altor măsuri preventive.

Cercetările sunt continuate sub coordonarea unității de parchet competente, urmând a fi dispuse măsurile legale care se impun”, a transmis IPJ Cluj.

CITEȘTE ȘI:

Fiul de 15 ani al unui medic clujean a fost desfigurat în timp ce aștepta taxiul pe o stradă din Cluj: „Agresorul este se află bine mersi acasă cu familia lui”