
Avocatul clujean Ciprian Păun critică propunerile politice din zona fiscalității. Acesta susține că strategia acestora este greșită pentru că pleacă de la o premisă eronată. Păun a prezentat argumentele în cadrul conferinței Business Mark de la Cluj.
„Observăm în ultima perioadă o efervescență deosebită și o inflație de propuneri politice privind zona fiscalității! Din păcate nu sunt studii de impact și nu este o strategie de implementare a unor măsuri graduale pe o perspectivă de cel puțin 6 luni de zile .
Am explicat în cadrul conferinței Business Mark de la Cluj , din data de 02.06 că GAP-ul de TVA este de fapt generat de o problemă de statistică fiscală și că orice majorare de taxe va duce la o scădere a veniturilor pe termen lung pentru că povara fiscală și de creditare este foarte mare la companiile românești !
Nu voi face observații legate de propunerile avansate de partide pentru reducerea deficitului, dar pot spune că strategia este greșită pentru că pleacă de la o premisă eronată. Premisa de la care pleacă evaluarea politicienilor este că avem o masă de contribuabili (persoane fizice și juridice) care pot suporta orice creștere de taxe și impozite. Dacă ne uităm pe cifre , observăm că avem companii supraîndatorate, lipsă de lichiditate în piață, o creditare slow motion a băncilor, elemente care corelate cu o incertitudine fiscală vor genera o criză majoră în q4 a anului 2025.
A fost o conferință foarte bună și le multumesc organizatorilor pentru implicare și excelenta structurare a subiectelor !”, a transmis avocatul Păun.